Пивотирање је нераскидиво повезан с концептом МВП-а – минимално одрживог производа. МВП служи за брзо тестирање хипотеза на тржишту уз минимална улагања. На основу резултата, тим може закључити да ли су претпоставке биле тачне или је потребан пивотирање. Укратко, пивотирање је одговор на учење произашло из МВП експеримента.
У динамичном свијету предузетништва, прилагођавање је често кључ успјеха. Један од најважнијих корака који стартап може предузети на свом путу је пивотирање. Али шта заправо значи пивотирати и зашто је то тако важно?
Пивотирање подразумијева стратешку промјену у правцу пословања како би се прилагодили потребама тржишта, корисницима или околностима. Ово може укључивати промјену пословног модела, производа, циљане публике или начина на који се услуга пружа. Циљ пивотирања није одустајање од оригиналне идеје, већ њено прилагођавање како би боље одговорила на реалне изазове и прилике. На примјер:
Пивотирање није знак неуспјеха. Напротив, оно је показатељ флексибилности и спремности на учење, што су кључне особине успјешних предузетника.
Умјесто да се фокусира на читаву апликацију или производ, тим се одлучује концентрисати само на једну функцију која показује највећи потенцијал. Та функција постаје нови производ. Примјер: Апликација са много функционалности препознаје да корисници највише користе календар и трансформише га у самостални алат.
Супротно од зоом-ин пивотирања, иницијални производ постаје само дио већег рјешења. Потребно је проширити обим како би се задовољиле потребе корисника. Примјер: Софтвер за планирање догађаја постаје дио шире платформе за управљање тимовима.
Стартуп схвата да оригинални циљани сегмент корисника није онај који највише користи производ. Фокус се пребацује на нову групу корисника. Примјер: Апликација за младе професионалце привлачи више студената, па се тим одлучује усмјерити на студенте.
Тим открива да корисници заправо имају другачији проблем од оног који су иницијално покушавали ријешити. Производ се прилагођава новим потребама. Примјер: Алат за онлине колаборацију прелази с оптимизације продуктивности на управљање комуникацијом.
Промјена из једне врсте платформе у другу, на примјер прелазак с апликације за десктоп на мобилну апликацију или обрнуто. Примјер: Десктоп апликација за уређивање слика постаје мобилна апликација због већег броја корисника на мобилним уређајима.
Промјена пословног модела између ниске марже и високог волумена или високе марже и ниског волумена производње производа. Примјер: Е-трговина прелази с модела малопродаје на Б2Б велепродају.
Тим редефинише вриједност производа на основу повратних информација, фокусирајући се на другачију основну корист за кориснике. Примјер: Софтвер за анализу података мијења нагласак са брзине обраде на визуализацију података.
Промјена стратегије раста. На примјер, прелазак с органског раста (усменом препоруком) на плаћено оглашавање или обрнуто. Примјер: Стартуп се пребацује с плаћених реклама на виралне кампање како би смањио трошкове аквизиције корисника.
Промјена начина на који производ долази до корисника, нпр. прелазак с директне продаје на онлине дистрибуцију. Примјер: Произвођач софтвера прелази с продаје путем дистрибутера на модел претплате путем онлине платформи.
Примјена нове технологије како би се створио конкурентнији производ или постигла боља ефикасност. Примјер: Прелазак са сервер-базиране инфраструктуре на цлоуд технологију за смањење трошкова и повећање скалабилности.
Пивотирања су кључна за успјех стартупа јер омогућавају флексибилност и прилагођавање тржишним условима. Кроз МВП и континуирано учење, стартуп може правовремено препознати потребу за пивотирањем и усмјерити ресурсе ка рјешењима која доносе највећу вриједност корисницима. Кроз примјену Леан Стартуп принципа, пивотирања постају стратешки алати за иновацију и раст.