У Источном Сарајеву одржан је стратешки округли сто посвећен унапређењу научно-технолошке сарадње између Републике Српске и Санкт Петербурга, у организацији Научно-технолошкиог парка Републике Српске, уз учешће представника академске заједнице, привреде и технолошких компанија из Руске Федерације.
Током састанка разговарано је о конкретним корацима развоја сарадње која је започета прије скоро двије године потписивањем споразума између Научно-технолошког парка Републике Српске и Технопарка Санкт Петербурга.
Директор Научно-технолошког парка Републике Српске Никола Драговић истакао је да сарадња улази у нову, конкретну фазу, са посебним фокусом на области информационих технологија, роботике, биотехнологије, медицине и фармације.
Поред ИТ сектора, посебна пажња посвећена је и областима биопољопривреде, медицинских технологија и развоју иновативних рјешења која могу допринијети јачању домаће технолошке и привредне инфраструктуре.
Генерални директор Технопарка Санкт Петербурга Олег Јакимов нагласио је да су међу приоритетним правцима сарадње дефинисани радиоелектроника, роботика, биотехнологија, медицинске технологије и фармација, те да ће управо у тим областима бити развијани заједнички пројекти.
У оквиру догађаја представљена су и конкретна технолошка рјешења компанија резидената Технопарка Санкт Петербурга, а разговарано је и о могућности њиховог будућег дјеловања у оквиру Научно-технолошког парка Републике Српске.
Стратешки округли сто организован је с циљем јачања билатералне сарадње, повезивања науке и привреде, те стварања основа за развој заједничких иновационих и развојних пројеката у наредном периоду.