NTP RS

Shopping cart

Subtotal $0.00

View cartCheckout

Свечано отворен Међународни сајам технике у Београду

На свечаном отварању Међународног сајма технике у Београду, Република Српска представила је дио свог иновационог и научно-истраживачког потенцијала кроз заједнички наступ институција и младих истраживача на посебном сајамском штанду.

Посјетиоци сајма имали су прилику да се упознају са радом Научно-технолошког парка Републике Српске, његовим програмима подршке иновацијама, развоју технолошких компанија и повезивању науке и привреде. Представљене су активности усмјерене на јачање иновационог екосистема, комерцијализацију знања и стварање повољног окружења за развој савремених технологија.

Посебну пажњу привукли су пројекти младих истраживача са електротехничких факултета из Источног Сарајева и Бање Луке. На штанду Републике Српске представљен је пројекат електромотора, чији је аутор виши асистент и докторанд Ђорђе Лекић, као и пројекат „Дигитални озон“ вишег асистента и докторанда Николе Кукрића.

Ријеч је о иновативним рјешењима са значајним потенцијалом за заштиту интелектуалне својине и даљу комерцијализацију, која у будућности могу прерасти у конкурентне технолошке стартапе и допринијети развоју домаће високотехнолошке привреде.

Ови пројекти представљају примјер успјешног повезивања научноистраживачког рада и предузетничког потенцијала младих иноватора.

Учешће Републике Српске на Међународном сајму технике представља прилику за промоцију домаћих иновација, успостављање нових партнерстава и размјену искустава са представницима научне и пословне заједнице из региона и свијета.

 

Током трајања сајма планирани су бројни састанци и презентације с циљем јачања сарадње у области науке, технологије и иновација, као и представљања потенцијала Републике Српске као средине која активно подржава развој савремених технолошких рјешења.